top of page

İzmir Tütün Çeşitleri

Akhisar 97 Çeşidi:Kırtaban arazilerde orta kuvvette ve kuvvetlice olan tarlalarda, gerçek Ege İklimi içerisinde üretimi yapıldığında istenilen kalite özelliklerini göstermektedir. Bitkinin boyu 75–125 cm, biçimi birleşik-konik, uzun boylu, sık yapraklı 30–52 arası yapraklı toplu ve açık pembe renk çiçekli görünümlüdür. Küçük kıtalı, yaşmaklı, karınlı-yukarı karınlı, açık yeşil renkli, yaprak yüzeyi hafif kabarcıklı özellikler gösterir. Orta geççi, verimi normal şartlarda 85-150 kg/da’dır. Kuraklığa dayanıklılığı iyi, tarlada olgunlaşan yapraklar uzun süre yanmadan dayanmakta olup kırım işi kolaydır. Maviküf hastalığına dayanıklıdır. Tarla devresi 3,5–4 ay sürmektedir.

Akhisar 97 tütün çeşidi
Akhisar 97 tütün çeşidi, yaprak tütün

İzmir Özbaş Çeşidi: Kırtaban, tınlı kumlu, orta kuvvette ve kuvvetlice olan tarlalarda, Ege İklimi içerisinde üretimi yapıldığında istenilen kalite özelliklerini göstermektedir. Bitkinin boyu 60-115 cm., birleşik konik ve eliptik biçimli, orta uzun boylu, sık yapraklı (26-48 yaprak), açık pembe renk çiçekli görünümlüdür. Küçük kıtalı, yaşmaklı, karınlı, yaprak yüzeyi hafif kabarcıklı özellikler gösterir. Orta erkenci, verimi iyi, normal şartlarda dekardan 80 – 150 kg. ürün alınabilmektedir. Kuraklığa ve maviküf hastalığına dayanıklılığı iyi, kırımı kolay olup tarla devresi 3,5–4 ay sürmektedir.

izmir özbaş çeşidi
izmir özbaş tütün çeşidi

Otan 97 Çeşidi: Kır-kırtaban arazilerde Ege İklimi içerisinde iyi yetişir. Bitkinin boyu 50 – 100 cm., eliptik biçimli, orta uzun boylu, sık yapraklı (30-48 yaprak), açık pembe renk çiçekli görünümlüdür. Küçük kıtalı, yukarı karınlı, açık yeşil renkli özellik gösterir. Orta erkenci verimi iyi (85–140 kg/da) dir. Kuraklığa ve maviküf hastalığına dayanıklıdır. Tarla devresi 3–3,5 ay sürmektedir.

Otan 97 tütün çeşidi, yaprak tütün, otan 97 tütün
Otan 97 tütün çeşidi, yaprak tütün, otan 97 tütün

Sarıbağlar Çeşidi:Kır ve kırtaban arazilerin orta kuvvetteki tarlalarında, gerçek Ege İklimi ile gerçek Ege İklimi duvarları içerisinde üretimi yapıldığı zaman, Ege sortunun istenilen kalite özelliklerine sahip olmaktadır. Nebat boyu 55–95 cm, biçimi tam bir selvi fidanına benzemekte, yaprak adedi 30–35 arası, yapraklar küçük ve orta büyüklükte, yaprak dokusu kalınca ve kalın, gövde ve yapraklar açık yeşilimsi renkte, verimi normal şartlarda 75–130 kg/da’dır. Orta erkenci, kuraklığa dayanıklılığı iyi, maviküf hastalığına hassas, yaprak dizilişi nedeniyle kırımı kolay ve pratiktir. Tarla devresi 3–3,5 ay kadardır.

bottom of page
Bu kodu kopyalayıp sitenize yapıştırın.